Jak zrobić pierniki z masy solnej –KURS!

01 December

 

collage4

Klejenie z masy solnej prosty sposób na wykonanie pięknych ozdób na święta i wspaniała zabawa dla dzieci.

Przepis na mase solna:
1 szk. mąki
1 szk. soli
Olej

Bardzo ciepła woda, ok. 1 szk. tak aby wszystko się ładnie połączyło. Można dodać kakao do zabarwienia masy (ja zabarwiłam połowe) Wszytko ugniatamy ręcznie lub w maszynie do uzyskamy jednolitej,  gładkiej i spreżystej masy. Musimy osiagną  konsystencje ciasta na pierogi.

1.Część ciasta rozwałkowujemy pamietając, aby reszta ciasta była w worku foliowym bo bardzo szybko wysycha.
2.Wycinamy, serduszka, gwazdki itp.

collage2
3.Dziurkę robimy słomką do napojów. Małą foremką serduszkiem zaznaczamy miejsce kropek i kropkujemy.

4.Szuszenia : nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zależy to od grubosci wyrobu, rodzaju kuchenki i miejsca zamieszkania n.p.m.Ale na pewno na pierwsze pół godziny należy dać bardzo niską temperature zostawić otworzone drzwiczki przez ok. pół godziny aby wilgoć sie ulotniła , potem zamknąć a po godzinie podnieś temperature. Gdy pieniczki z wierzchu wyschną można je przewrócią. Jeśli chcemi aby pierniczni ( z niebarwionej masy) były przyrumienione to podnosimy temperature i czekamy na odpowiedni kolor UWAGA: ostrożnie bo można szybko spalić!
5.Ozdabianie: Przybijamy stempelki lub wykańczamy farba akrylowa. Można przyklejać gorącym klejem wstażki lub inne ozdoby, przewlekami szunurek przez dziurke do powieszenia.

collage3
6.Pryskamy  bezbarwnym lakierem w sprayu z obu stron, aby zwiększyć  trwałość naszych pierniczków .

Dzięki temu, że nasze pierniczki są z masy solnej mamy gwarancje, że nikt nam nie zje i zawisną na choince w tym i w następnych latach .

Powodzenia!